International Cultural Festival

ICF Information
foodfair

lecture series

Monday, November 14:

11:00 a.m-12:00 p.m: “Indigenous Cultures and Challenges” by Dr. Eduardo Barrera and Cheyanne Lozano
12:00-1:00 p.m: “Testimonio de la guerra civil española” by Manuel Tabuenca & Dr. Arturo Pérez
1:30-2:30 p.m: Riding the Borderlands: Motorcycling history and Culture” by Dr. Gary Kieffner.

Tuesday, November 15:

11:00 a.m-12:00 p.m: “Contemporary Brazilian Culture” Dr. Cesar Rossato and Dr. Heitor Santos
12:00-1:00 p.m: “Latin American Poetry” by Creative Writing MFA
1:30-2:30 p.m: “African American Culture” by Dr Michael Gonzalez

Wednesday, November 16:

11:00 a.m-12:00 p.m: Tres mujeres, un camino. Poetas: Carmen Amato, Ysla Campbell and Dr. Selfa Chew.
12:00-1:00 p.m: “Mediodia en la Palabra” by Luisa Elberg, Escritora
1:30-2:30 p.m: “Spoken Word Poetry” by Black Student Union

Thursday, November 17:

11:00 a.m-12:00 p.m: “Variation and Change in Chihuahua Spanish” by Dr Natalia Mazzaro and Raquel González
12:00-1:00 p.m: “Sociolinguistic Variation in Texas Spanish” by Adriano Trovato, UT Austin

Friday, November 18:

11:00 a.m-12:00 p.m: “Muerte en Atril: Songs for the Day of the Death” by Mirna Ajo and Tlaloc Polo
12:00-1:00 p.m: “Estéticas fronterizas: teatralidad de los espacios” by Ana Laura Ramírez, Susana Baez y Brenda I. Ceniceros Ortiz.
2:30-4:00 p.m: @ Centennial Plaza “How to Shoot a Narrative Film” Scene by Ramón Villa-Hernández sponsored by the City of El Paso Museums and Cultural Affairs Department

International Bazaar & Entertainment

Tuesday, November 15:

11:00-11:30 a.m: “Danzón” by Elizabeth Delagado Rueda and Luis Valdés EPCC Senior Program
11:30 a.m-12:00 p.m: “Brazilian Music” by Bohumil Jerep
12:00-12:30 p.m: “Capoeira” by Quinto Sol Capoeira
12:30-1:00 p.m: “Folklórico” by Department of Dance and Thearter (UTEP) led by Jaime Carrasco

Wednesday, November 16:

11:00-11:30 a.m: “Coro Epoca Dorada” by Malena Cano EPCC Senior Program
11:30-12:00 p.m: Vocal Performance by Malena Cano
12:00-12:30 p.m: “Arabic Music” by Dr. Andrea L Shaheen
12:30-1:00 p.m: The Beauty of Africa: A Fashion Show by African Student Organization

Thursday, November 17:

11:00-11:30 a.m: “Latin American Music” by John Siqueiros
11:30-12:00 p.m: “Jam Music” by Leslie Danee Landin
12:00-12:30 p.m: “Dances from West Africa” by Joan Izundu and Ayotomiwa Taiwo
12:30-1:00 p.m: “Nuevo Amanecer” Folklórico Group by Eastwood High School led by María Vargas

Friday, November 18:

11:00-11:30 a.m: “Sacramento Seniors Folklorico” by Lupe Frescas EPCC Senior Program
11:30 a.m-12:00 p.m: “Contemporary Jazz and Singing Group” by Cathedral High School led by Mark Goldsbury and Sylvia Moreno
12:00-12:30 p.m: “Estrellitas de Dios” Special Need Group by Richard Couder
12:30-1:00 p.m: “American Tribal Style Belly Dance.” by Darlina Marie

Learning Series

Monday, November 14:

12:00-1:30 p.m: Learn Russian by Natalia Shavenko

Tuesday, November 15:

12:00-1:30 p.m: Learn Arabic by Maissa Khatib

Wednesday, November 16:

12:00-1:30 p.m: Learn Portuguese by by Dr. Adam Demaray

Thursday, November 17:

12:00-1:30 p.m: Learn Italian by Carla Contemori

Friday, November 18:

12:00-1:30 p.m: Learn French by Valerie Rasmussen

Documentary Series

Monday, November 14:

4:30-6:30 p.m “Therán” “Gitanos: Camino al flamenco”
Invited local filmakers: Juan M Fernández, Selfa Chew, Hector Enríquez and Ramón Villa

Tuesday, November 15:

4:30-6:30 p.m “Domar el tiempo”
Invited local filmakers: Angel Estrada Soto

Wednesday, November 16:

4:30-6:30 p.m “Therán” Femme Frontera Filmmaker Showcase
Invited local filmakers: Angie Tures, Iliana Sosa, Ilana Lapid, Yennifer Lucero, Angie Reza, Jazmin Harvey and Juan Fernandez.

Thursday, November 17:

4:30-6:30 p.m “Asteroide”
Invited local filmakers: Marcelo Tobar

Friday, November 18:

4:30-6:30 p.m “13500 Voltios” Mexican Film
Invited local filmakers: Mónica Blumen

Film Festival

Monday, November 14:

la-lengua-de-las-mariposas-cartel
5:00-8:00 p.m: “La lengua de las mariposas” Spaniard Film
Presenter: Dr. María Socorro Tabuenca

Tuesday, November 15:

los-colores-de-la-montana
5:00-8:00 p.m: “Los colores de la montaña” Colombian Film
Presenter: Dr. Andrea Cote-Botero

Wednesday, November 16:

se-eu-fosse-voce-poster
5:00-8:00 p.m: “Se eu fosse voce” Brazilian Film
Presenter: Dr. Deborah Zamoramo

Thursday, November 17:

buud-yam
5:00-8:00 p.m: “Buud Yam” African Film
Presenter: Dr. Parfait Bonkoungou

Friday, November 18:

caramel
5:00-8:00 p.m: “Caramel” Lebanesse Film
Presenter: Dr. Maissa Khatib

Exhibition Tours

Thursday November 17 at the El Paso Museum of Art

2:00 – 3:00 PM Artist’s Tour of Wayne Hilton’s Hermosos Huesos (Mexico) in the Dede Rogers Special Events Gallery
3:00 – 4:00 PM Elisabeth Sommer Animated Kress Collection (European) in the El Paso Energy Auditorium
4:00 – 4:45 PM Kevin Burns Tour of Retablos (Mexico) in the Dorrance and Olga Roderick Gallery

banner-bottom